Kontaktujte nás: 603 841 103 | info@delamestin.cz
0 CZK

Co byste měli vědět o markýzách?

Často kladené otázky našich zákazníků Vám mohou pomoci se lépe zorientovat v nabídce markýz.

Jakou markýzu mám zvolit? Standardní nebo kazetovou?

To hodně záleží na Vás, na Vašich požadavcích a také na vkusu. Standardní markýzy mají viditelnou konstrukci, která se nemusí líbit každému a proto někteří klienti zvolí kazetovou markýzu, která je velice pěkná na pohled. Kazetová markýza má také tu výhodu, že je látka v zavřeném stavu stoprocentně chráněna proti působení vnějších vlivů, tudíž se špiní pomaleji, než látka u standardní markýzy. Standardní markýzy mají ale proti kazetovým nespornou cenovou výhodu a některé kazetové markýzy mají omezené výrobní rozměry, zejména výsuv, takže nemusí vždy vyhovovat požadavkům klienta. Pokud Vám jde ale o celkový design Vašeho domu, nemáte nějaké extrémní požadavky na rozměry markýzy, rozhodně zvolte kazetovou markýzu.

Jaké barvy markýz jsou k dispozici?

Základní barvou konstrukce je bílá. Dnes však hodně lidem záleží na designu a tak často volí konstrukci markýzy například v šedé, béžové, hnědě nebo stříbrné barvě. Některé markýzy je také možné nalakovat libovolnou barvou dle vzorníku RAL. Co se týká látek, tak tady je na výběr více než 150 možností. Můžete volit látky pruhované, k dispozici jsou také látky jednobarevné a v posledních letech se objevují designové látky se zajímavými vzory, například květin.

Je markýzová látka odolná proti vodě?

Akrylové markýzové tkaniny jsou vybaveny vodoodpudivou impregnací a pokud je dodržen předepsaný sklon markýzy minimálně 14 stupňů, aby mohla voda snadno stékat a nevytvořila se tzv. kapsa, nebude lehký déšť vadit. V případě silného deště či dlouhého deštivého období by však měla markýza zůstat zatažená, aby se předešlo škodám. Pokud potah zmokne, je třeba co nejdříve markýzu vysunout a nechat potah řádně vyschnout. Zabráníte tím případnému zatuchání potahu nebo dokonce i plesnivění nečistot ulpělých na tkanině. Je ale také možné vybrat textílii, která je opatřena speciální povrchovou úpravou Permaclean, která zásadním způsobem zvyšuje voděodolnost textílie a zabraňuje znečišťování markýzy.

Jak se markýzová látka udržuje / čistí?

Markýzu můžete zbavit prachu a běžných nečistot vysáváním, vyklepáním nebo kartáčováním. Pravidelnou údržbu Vám doporučujeme, abyste mohli markýzu využívat co nejdéle bez nutnosti měnit potah. Pro odstranění otisků rukou a mastných skvrn použijte vodu s mýdlem. Skvrny po usazené vodě co nejdůkladněji namočte mycí houbou a šetrně vytřete navlhčenou látkou. Nikdy nepoužívejte čisticí prostředky nebo jiné chemické produkty. Po čištění markýzy je nutné nechat textílii důkladně vyschnout.

Už máme koupenou markýzu a víc jak rok jí používáme. Je možné vybavit markýzu motorem dodatečně?

Ano, je to možné. Pro Vaší markýzu určitě najdeme vhodný pohon. Typ pohonu zvolíme zejména podle velikosti markýzy, ale také podle typu markýzy (standardní, polokazetová nebo kazetová markýza). Vaše markýza může být také vybavena pohonem s nouzovým ovládáním klikou pro případ výpadku napájení. To je velice výhodné, protože pokud bydlíte například na okraji obce, kde často z nějakého důvodu dochází k výpadkům napájení, s motoricky ovládanou markýzou při výpadku neuděláte vůbec nic. Pokud tedy nejde proud, není možné markýzu svinout. U pohonu s nouzovým ovládáním ale snadnou markýzu svinete pomocí kliky.

Jaké výhody má ovládání markýzy elektrickým pohonem?

Zásadní výhodou je komfort ovládání. Představte si, že ovládáte Vaší markýzu na terase klikou. Musíte vstát z lehátka, jít na prudké slunce a začít otáčet klikou. A nemluvě o tom, že markýza má rozměr 6 x 4 metry, takže to půjde pěkně ztuha. Pokud máte markýzu s elektrickým pohonem, stačí stisknout krátce tlačítko na dálkovém ovladači a vše se děje automaticky. Další výhodou je ochrana Vaší investice do markýzy. Markýza není zrovna levná záležitost a o to víc by měl člověk zvážit, zda si připlatí za elektrický pohon. V případě, že investujete do elektrického pohonu, už je to jenom krůček k instalaci větrného čidla. Zde je nesporná výhoda v tom, že je markýza chráněna proti působení silného větru - v případě překročení nastavené hodnoty rychlosti větru dojde k automatickému zatažení markýzy. Tím chráníte nejen svojí investici, ale také svůj majetek, své blízké. No a pokud markýzu používáte také pro zastinění francouzských oken do obývacího pokoje, není nic jednoduššího než si k markýze pořídit i sluneční čidlo, které se automaticky postará o to, aby se Váš obývací pokoj nepřehříval.

Jaké výhody má dálkové ovládání markýz proti standardnímu kabelovému ovládání?

Běžné kabelové řešení má strukturu a vlastnosti dané při jeho výstavbě. Jakákoliv pozdější změna znamená stavební úpravy: pokládku nových kabelů, instalaci nových ovladačů apod. Bezdrátový ovládací systém naproti tomu dovoluje kdykoliv změnit strukturu ovládání: přidat ovladač, změnit jeho umístění vytvořit novou skupinu zařízení a to vše bez nutnosti jakýchkoli stavebních úprav. Zvýší se komfort obsluhy. Budete-li chtít upravit nastavení markýzy, můžete to udělat aniž byste museli vstávat z lehátka. Jedním dálkovým ovladačem tak můžete ovládat nejen markýzu, ale také osvětlovací či topnou rampu pod markýzou. Užívejte si prodloužených večerů na terase!

Je možné namontovat markýzu i na zateplenou fasádu?

Ano. Pro montáž na zateplenou fasádu slouží speciální kotvy Fischer, které umožňují markýzu namontovat na zateplenou fasádu aniž by vznikaly tepelné mosty. Vždy je potřeba vědět z jakého materiálu je zeď, na kterou bude markýza montována, postavena. Markýzu je možné namontovat také do stropu nebo na krov.

Za jak dlouho budu mít markýzu doma namontovanou?

Pokud se jedná o standardní barevné provedení je obvyklá dodací lhůta 2 - 3 týdny. V případě lakování dle vzorníku RAL se dodací lhůta prodlužuje o cca týden.

Jakou poskytujete záruku na markýzy?

Záruka na markýzy je 24 měsíců. Na některé markýzy je poskytována nadstandardní záruka 60 měsíců. V případě osazení markýzy elektrickým pohonem SOMFY poskytujeme nadstandardní prodlouženou záruku na pohony a ovládání SOMFY v délce trvání 60 měsíců.

Mohlo by vás zajímat

Automatizace domácnosti Somfy

Pouze značkové tuzemské a zahraniční výrobky


Logo Bohemiaflex CSLogo BematechLogo Isotra Jsme autorizovaným partnerem společnosti Isotra a. s. - www.svetloAstin.czSomfy bílé bez pozadí.png Jsme autorizovaným partnerem Somfy - www.svetloAstin.cz